Регион 31. август 2019. / 13:26

Земјотрес со јачина од 3,2 степени по Рихтер во Хрватска

Земјотрес со јачина од 3,2 степени по Рихтер во Хрватска

Сеизмолошката служба на Хрватска соопшти дека денеска е регистриран земјотрес со интензитет од 3,2 степени според Рихтеровата скала во близина на Крижевац.

Епицентарот на земјотресот бил на девет километри североисточно од Крижевац.

Земјотресот бил почувствувам и во Крижевац, Копривница и околината.