Регион 18. февруари 2020. / 12:26

Турските обвинители наредија апсење на 700 лица поради пучот во 2016 година

Турските обвинители наредија апсење на 700 лица поради пучот во 2016 година

Турските обвинители во вторникот наредија апсење на 700 лица, вклучително и воен и судски персонал, во новиот потег против мрежата, обвинета за обидот за пуч во 2016 година.

Властите се обидоа да ја уништат мрежата на наводни следбеници на муслиманскиот свештеник Фетулах Ѓулен уште од 2016 година по неуспешниот обид за пуч во кој загинаа 250 луѓе.

Полицијата сè уште спроведува рации. Неодамнешните операции покажуваат дека полицијата уште еднаш ја интензивира акцијата против наводните приврзаници на Ѓулен, поранешен сојузник на претседателот Таип Ердоган, кој подоцна стана негов главен непријател.

Ѓулен, кој е во егзил од Пенсилванија од 1999 година, негираше каква било вмешаност во обидот за пуч.

Обвинителите наредија апсење на 157 лица, меѓу кои и 101 офицер, во истрагата на турските вооружени сили, јави државната новинска агенција „Анадолија“.

Досега се приведени околу стотина лица, објави приватната новинска агенција Демирорен, а Анадолија пишува дека 71 лица се уапсени во Анкара во истрагата на приврзаниците на Ѓулен во Министерството за правда.

Со години, Ердоган ги обвини приврзаниците на enулен дека формираат „паралелна држава“ со инфилтрирање во полицијата, судството и другите државни институции.

Околу обидот за пуч се затворени околу 80.000 луѓе, а околу 150.000 државни службеници, воени лица и други се отпуштени или суспендирани.

Западните сојузници на Турција, вклучително и Европската унија, како и групите за човекови права, го критикуваа обемот на овие мерки, додека Анкара ги бранеше како неопходен одговор на безбедносната закана.