Регион 01. февруари 2021. / 14:07

Првите дози на вакцините Фајзер пристигнуваат во Албанија

Првите дози на вакцините Фајзер пристигнуваат во Албанија

Дел од вакцините против ковид-19 што премиерот на Албанија ги купи од компанијата Фајзер ќе пристигнат во текот на денот.

Соопштението го објави премиерот Еди Рама за време на состанокот во Корча.

Според него, земјата ќе добие дел од нарачаните 500 илјади дози.

Јас сум многу оптимист дека од гледна точка на капацитетите нема да нема да има недостаток на дози, рече Рама.