Свет 14. март 2021. / 09:15

Имаше грешки во нарачките за вакцини во Брисел, призна потпретседателот на ЕК

Имаше грешки во нарачките за вакцини во Брисел, призна потпретседателот на ЕК

Потпретседателот на Европската комисија, Франс Тимерманс призна дека Европската унија направила грешки во изготвувањето стратегијата за вакцинација против коронавирус за членките, јави агенцијата ДПА.

– Точно е дека имаше грешки во нарачките на вакцини во Брисел и во земјите-членки. Подготвен сум на крајот од пандемијата да има преиспитување и тогаш можеме да видиме што погрешивме и што направивме добро, рече Тимерманс во интервју за неделното издание на весникот „Тагесшпигел“.

Тој посочи дека првото нешто што треба да се направи е да се обезбеди „сите Европејци ќе добијат вакцина.

Европскиот пристап „е во интерес на побогатите земји-членки“ како Германија, додаде во интервјуто претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен.

Европската комисија нара; a вкупно најмалку 1,4 милијарди дози од четири вакцини одобрени во Унијата, што треба да биде повеќе од доволно за нејзините 450 милиони жители.

Но, таа е критикувана за колебливиот пристап и стратешките грешки при нарачка на вакцините.

Некои европски земји сметаат дека системот за дистрибуција на вакцини е неправеден.

Лидерите на пет членки на Европската унија вчера повикаа на разговори на високо ниво за фер дистрибуција на вакцините против коронавирусот, предупредувајќи дека сегашниот начин на работа на тој систем до летото може да создаде „големи разлики“ меѓу земјите членки.

Лидерите на Австрија, Бугарија, Летонија, Словенија и Чешка во писмо до функционери на ЕУ истакнаа дека сметаат оти сегашниот систем „може да продолжи да создава и продлабочува големи разлики меѓу земјите членки до ова лето, при што некои од нив ќе можат постигнат колективен имунитет за неколку недели, додека другите држави би можеле да заостанат далеку зад нив“.

Во писмото до претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел и претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен, функционерите на ЕУ се повикуваат „што е можно поскоро да одржат дебата за ова важно прашање“.

Австрискиот канцелар Себастијан Курц вчера петокот рече дека вакцините не се делат пропорционално меѓу земјите-членки на ЕУ и оти се склучуваат дополнителни договори за снабдување со вакцини како резултат на нетранспарентни преговори меѓу лидерите на ЕУ.

Курц смета дека Холандија и Данска имаат пристап до значително повеќе дози вакцини по глава на жител отколку земјите како, на пример, Бугарија или Хрватска.

Петмина шефови на влади ја критикуваа досегашната практика на дистрибуција на вакцини бидејќи тоа е во спротивност со договорот на ЕУ за пропорционална распределба.

Европската комисија синоќа им одговори дека „земјите-членки на ЕУ сами побараа флексибилност и одлучија да отстапат од правилото вакцината да се дистрибуира според бројот на жители“, со што ја симна од себе одговорноста за нееднаквата дистрибуција на вакцините.

Земјите-членки одлучија да отстапат од предлогот на Комисијата, со воведување на флексибилност што овозможува различна распределба на дозите, земајќи ја предвид епидемиолошката состојба и потребите за вакцини во секоја од нив. Според овој систем, ако некоја земја одлучи да не го земе својот дел од дозите, тие потоа се дистрибуираат до заинтересираните членки, се вели во соопштението.

ЕК во соопштението додава дека останува на земјите-членки да се договорат ако сакаат да се вратат во системот за дистрибуција според бројот на население.