Регион 22. декември 2020. / 14:23

Милорад Додик позитивен на Ковид-19

Милорад Додик позитивен на Ковид-19

Српскиот член и претседател на Претседателството на БиХ, Милорад Додик е позитивен на коронавирусот, соопшти Универзитетскиот клинички центар на Република Српска (УКЦ РС).

Како што е наведено, конзилиум лекари се состана во УКЦ РС и ја разгледа здравствената состојба на Додик. Констатирано е дека има потешкотии со дишењето и болки во желудникот.

Дијагностицирана е пневмонија, а третиот тест за вирусот е позитивен, пренесува РТРС.

„Здравствената состојба на Милорад Додик е стабилна, тој се чувствува добро и прима соодветна терапија“, се наведува во соопштението.

Српскиот член и претседател на Претседателството на БиХ, Милорад Додик, вчера беше хоспитализиран во Универзитетскиот клинички центар во Република Српска.