Регион 23. декември 2020. / 10:55

Претседателот на Република Српска, Милорад Додиќ позитивен на Ковид 19

Претседателот на Република Српска, Милорад Додиќ позитивен на Ковид 19

Српскиот член и претседател на претседателството на БиХ, Милорад Додик, има пневмонија на двете белодробни крила.

Тој по два негативни теста е трет пат тестиран на коронавирус, а резутатот од тестот е позитивен.

Денес, советот на лекари се состана во Универзитетскиот клинички центар на РС и разговараше за здравствената состојба на Додик. Откриено е дека има тешкотии со дишењето и болка во стомакот.