Регион 15. March 2019. / 11:43

Ердоган: Да престане исламофобниот фашистички напад

Ердоган: Да престане исламофобниот фашистички напад

Претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган го осуди нападот над муслиманите во Нов Зеланд. Тој така реагираше на нападот врз двете џамии во Нов Зеланд, што го повика целиот свет да престане со исламофобниот фашистички напад, да се прекине молкот на непријателство спрема муслиманите.

Нај остро го осудувам нападот на муслиманите во текот на молитва во Нов Зеланд и ги преколнувам нивните извршители- порача Ердоган преку друштвената мрежа Twitter.

Неговата изјава уследи после нападот на две џамии во градот Крајстчерч, во кој се убиени 49 а повредени повеќе од 20 лица,што е потврди новозеландската премиерка Јацинда Ардерн.

Ердоган порача дека нападот на џамииите во Нов Зеланд е нов пример за зголемениот расизам и исламофобија.

Нападот на двете џамии во Нов Зеланд ја покажува точката до каде е сигната исламофобијата и непријателството сорема муслиманите. истакна претседателот Ердоган.