Регион 28. јануари 2020. / 22:36

Два нови силни земјотреса во Албанија – се стресе и Дебар

Два нови силни земјотреса во Албанија – се стресе и Дебар

Два силни потреса се регистрирани вечерва во Албанија. Првиот земјотрес, со јачина од 5,5 степени според Рихтеровата скала, е регистриран во 21:15 часот со епицентар кај местото Хамале, кај Драч, на длабочна од 10 километри. Веднаш по првиот беше почувствуван вториот потрес.

Според Топ чанел, жителите на Драч и покрај обилниот дожд се надвор од нивните домови. Двата потреса се почувствува и во дебарско предизвкаа вознемреност кај жителите