Македонија 10. март 2021. / 12:06

Заев: Негирам било какви лоши намери за набавката на кинески вакцини преку приватна фирма

Заев: Негирам било какви лоши намери за набавката на кинески вакцини преку приватна фирма

По пишувањата од „Ла верита“ дека Кина го вратила авансот за вакцините поради сомневања за фирмата-фантом посредник, премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарско прашање при посетата на „Ист гејт мол“ тврди дека посегнале по фирмата посредник за тие побрзо да стигнат во Македонија.

Значи апсолутно негирам било какви лоши намери или незаконско дејствување, заради тоа што во овој период правиме напори да набавиме вакцина по сите можни канали, како што очекуваат нашите граѓани за час поскоро да ги имаат, вели Заев.

Тој објасни дека на ваквиот чекор се одлучиле откако чекале две недели за вакцините од Кина, па се обиделе да ги набават вакцините преку приватна компанија која кинеското Министерство за надворешно работи не ја одобрило.