Македонија 19. април 2019. / 22:28

Заев: Фрлање во кош е гласот за Река, гласот за Река ја крева Сиљановска

Заев: Фрлање во кош е гласот за Река, гласот за Река ја крева Сиљановска

Претседателот на СДСМ и премиер, Зоран Заев и претставникот од ДУИ и министер за економија, Крешник Бектеши повикаа на двојна победа во Дебар, со оглед дека во општината следуваат и претседателски и локални избори – граѓаните да го поддржат заедничкиот претседателски кандидат Стево Пендаровски и градоначалничкиот кандидат Хекуран Дука.

-Се здруживме дома, донесовме важни одлуки, одржавме европски лекции, без калкулантство. Да си го задржиме народот, младите. Дојден сум да побарам поддршка да си го држиме единството, порача претседателот на СДСМ и премиер, Заев, кој посочи дека Дебар отсекогаш бил пример за соживотот во нашата држава.

Тој повика на посебна внимателност за кого гласаат граѓаните, бидејки “гласот за Река е глас за Силјановска”, а тоа води Назад.

Јас го почитувам Блерим Река, но го фати национализмот на Зијадин Села и се здружи со Силјановска. Албанците не гласаат за ВМРО-ДПМНЕ, затоа што од ВМРО-ДПМНЕ не ги сакаат, не ги гледаат рамноправно. Однапред прават математики како Села да му помогне на Мицковски. Затоа, фрлање во кош е гласот за Река. Гласот за Река ја крева Силјановска. Нас ни треба да ечи гласот на нашиот народ. Затоа, да гласаме за кандидатот за градоначалник Дука и за претседателскиот кандидат Пендаровски, повика меѓу другото, претседателот на СДСМ и премиер, Зоран Заев од Дебар.

И кандидтот за градоначалник, Хекуран Дука и претставникот од ДУИ и министер за економија, Крешник Бектеши повикаа на заедништво и продолжување Напред.

Ќе бидам еднаков за сите и ќе ги поттикнувам сите млади да работат заедно на развојот на Дебар. Гласајте за мене и за консензуалниот кандидат за претседател Стево Пендаровски, повика градоначалничкиот кандидат Хекуран Дука.Работиме на заеднички перспективи, без предрасуди, за перспективи на сите граѓани во нашата заедничка држава, за економски развој, за Напред кон НАТО и ЕУ.

Да го поддржиме градоначалничкиот кандидат Хекуран Дука и заедничкиот кандидат Стево Пендаровски, повика претставникот од ДУИ и министерот за економија, Крешник Бектеши.