Македонија 19. јануари 2021. / 09:22

ВМРО-ДПМНЕ: Заев сака методите на манипулации и фалсификати на избори, да ги примени и за пописот

ВМРО-ДПМНЕ: Заев сака методите на манипулации и фалсификати на избори, да ги примени и за пописот

Секаде во светот се попишуваат граѓани кои живеат во одредена земја, само пописот по стадарди и методологија на Заев не е така, се наведува во утринското соопштение на ВМРО-ДПМНЕ.

Законот за попис кој што насила го турка власта на заев не е статистичка туку пазарџиско политичка операција. Нема ниту евроспки стандарди, ниту јасна методологија. Попишувањето кое го замислил Заев е едноставно диктирање на амтични броеви кое значи фалсификат на реалноста. Од ова штета имаат сите граѓани, а најмногу Македонија, велат од партијата.

Оттаму додаваат дека власта својот политички договор кој сакаат да го прикажат како закон за попис го турка шверцерски и без општетствен консензус целосно игнорирајќи го тоа што го укажувале ВМРО-ДПМНЕ и експертската јавност.

Затоа власта на Заев сака да спроведе т.н. попис во услови кога европски земји и земји од регионот го одложуваат. Јасно е дека Заев сака методите на манипулации и фалсификати на избори, да ги примени и за пописот. ВМРО-ДПМНЕ и граѓаните на ова ќе се спротивстават и доколку насилно го изгласаат, тогаш ќе почнеме иницијатива за собирање потписи во подрачните канцеларии на Министерството за правда за носење на закон за укинување на постојниот закон за попис кој ќе биде основа за фалсификатот кој го турка власта, коментираат од опозициската партија.