Македонија 03. ноември 2020. / 09:17

Владата денеска ќе одлучува дали угостителските објекти ќе работат до 21 часот

Владата денеска ќе одлучува дали угостителските објекти ќе работат до 21 часот

Владата денеска ќе одлучува дали угостителските објекти да работат до 21 часот.

Дополнително ограничување на работното време на угостителските објекти, наместо до 23 часот тие да работат до 21 часот, е новата мерка за којашто, на предлог на Комисијата за заразни болести и Министерството за здравство, треба да одлучува денеска Владата.

Целта е да се спречи натамошно ширење на Ковид-19 од којшто во претходното деноноќие беа регистрирани уште 565 заразени од направени 1.325 тестирања, починаа 21 лице, од кои најмладиот на 45 години, а оздравеле 154 пациенти. Во клиниките и болниците низ државава вкупно се хоспитализрани 713 пациенти.

И во новата ковид статистистика за претходното деноноќие главниот град е со најмногу новозаразени 230 и сега има активни 5.042 случаи, при што најбројни во Аеродром 869, по што следат Карпош со 741, Центар со 668, Гази Баба со 650, Кисела Вода со 649, Ѓорче Петров со 402, Чаир 275,  Бутел – 266,…Зад Скопје се Тетово со активни 636, Струмица  568, Прилеп  565, Куманово  466, Велес 438, Штип 308, Битола 299, Гостивар 259, Охрид 258, Кавадарци 240. Со троцифрен број се и Македонски Брод и Крива Паланка, каде има 106, односно 101 активен случај.

Од вчера во државава се врши тестирање со брзи тестови што Министерството за здравство ги доби како донација. Од  најавените 13.000  брзи тестови  пристигнаа 4.000 , а останатите треба да бидат испорачани дополнително. Тестовите се најнова технологија со која за 15 минути се утврдува дали кај тестираниот е присутен вирусот Ковид 19.

Брзите тестови се бесплатни за граѓаните, а ќе бидат распоредени низ 13- те болници во државата, во Клиниката за инфективни болести во Скопје, Болницата 8 Септември, Институт за белодробни заболувања кај децата – Козле и ЈЗУ Институт за белодробни заболувања и туберкулоза-Скопје, и ќе се користат како би се утврдило дали суспектните пациенти се позитивни на Ковид-19.