Македонија 29. септември 2020. / 12:20

(ВИДЕО) Заев призна оти ги насочил советниците во Тетово така да гласаат за новиот ДУП

(ВИДЕО) Заев призна оти ги насочил советниците во Тетово така да гласаат за новиот ДУП

Насоката од централата до советниците од Советот на Општина Тетово беше да гласаат „да“. Ова во вчерашното интервју на „Само вистина“ го призна Зоран Заев, зборувајќи за скандалозната зделка за земјиштето од ШИК „Јелак“ со контровезрзинот бизнисмен Миодраг Давидовиќ – Дака.

Заев додава дека и токму тој е мотиватор да се носат урбанистичките планови.

Заев за Дака и ШИК „Јелак“

Заев отворено призна: Јас им кажав на советниците во Тетово така да гласаат за новиот ДУП

Gepostet von Republika Nedelnik am Dienstag, 29. September 2020

По експресното гласање на Советот, Министерството за транспорт и врски го одобрува Деталниот урбанистички план со 233.000 метри квадратни за само 7 дена. По брза постапка се прави пренамена на ДУП-от на некогашниот шумско инсдустриски комбинат и на таа локација ќе гради стамбен и трговски центар со големина од 70.000 метри квадратни. Предвидени се 27 стамбени згради и четри трговски центри. Според проценките, ова е бизнис вреден 200 милиони евра, експресно доделен на контроверзен црногорски бизнисмен.