Македонија 05. август 2019. / 14:15

(ВИДЕО) Заев: Мицкоски е најодговорен за функционирање на правната држава

(ВИДЕО) Заев: Мицкоски е најодговорен за функционирање на правната држава

Премиерот Зоран Заев одговорноста за функционирањето на правната држава ја префрли на лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски.

Во свое обраќање кон јавноста, а во врска со последните случувања поврзани со Специјалното јавно обвинителство, Заев рече дека одговорноста во борбата за правна држава е кај опозициската ВМРО-ДПМНЕ и нејзиниот лидер Христијан Мицкоски.

Заев упати охрабрување до Јавното Обвинителство да продолжи со борбата против криминалот, без разлика до кого ќе стигне низ истрагата.

Обраќањето на премиерот Заев го пренесуваме во целост: