Македонија 28. декември 2019. / 17:23

(ВИДЕО) Мицкоски задоволен од средбата со Ахмети, очекува плодна средба и со Заев

(ВИДЕО) Мицкоски задоволен од средбата со Ахмети, очекува плодна средба и со Заев

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се сретна со лидерот на ДУИ, Али Ахмети во Собранието на негово барање. .

По средбата, Мицксоки ги оцени разговорите со лидерот на коалицискиот партнер на Зоран Заев како кратки и успешни. Според Пржинскиот договор, Мицкоски е обврзан да им ги соопшти имињата на своите предлог-министри на најголемите партиципиенти во владата.

– Разговаравме за профилот и биографијата на можното кадрвоско решение што го предлагаме за технички министер во преодната влада. Го запознавме раководството на ДУИ со нашиот предлог. Очекувам успешна средна со премиерот во заминување и веднаш по таа средба ќе го соопштиме името – изјави Мицкоски.

По средбата со Ахмети, Мицкоски замина во Владата на средба со Заев.