Македонија 15. March 2019. / 19:58

(ВИДЕО) Им попушти за се, ама пак не го сакаат: Димитров пречекан со навреди во Атина

(ВИДЕО) Им попушти за се, ама пак не го сакаат: Димитров пречекан со навреди во Атина

Инцидент имаше денеска во грчкиот Парламент, при средбата на министерот за надворешни работи, Никола Димитров со Никос Вуцис, кога портпаролот на Златна Зора, Илиас Касидиарис, е спречен да влезе во канцеларијата, пренесе Фактор.

– Македонија е грчка. – викал тој додавајќи дека и скопјанецот требало да чуе.

Снимката лично тој ја постави на Јутјуб.

Пред почетокот на состанокот во обраќање до медиумите, Вуцис и Димитров говореа за важноста на Договорот од Преспа, како за двете земји, така и за двата народи. Договорот од Преспа го отвори патот кон пријателството, сојузништвото и сработката.

– Горд сум што имав улога во историското помирување. – кажа Димитров.

Тој е во дводневна работна посета на Атина.