Македонија 30. јануари 2020. / 14:02

(ВИДЕО) Андоновски: Вархеи е голем пријател на Македонија, но не може да ни ги реши домашните проблеми!

(ВИДЕО) Андоновски: Вархеи е голем пријател на Македонија, но не може да ни ги реши домашните проблеми!

Гостин во денешното интервју на „Лидер“ е Стефан Андоновски, советник за надворешна политика на претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски.

Со Андоновски разговаравме за актуелните предизвици во процесот на интеграција на Македонија во ЕУ, за ситуациите во МНР како и за програмата на ВМРО-ДПМНЕ за претстојните избори.

Според младиот советник на Мицкоски, новиот еврокомесар за проширување, Оливер Вархеи е голем пријател на Македонија и ќе биде ветар во грб за брзо пристапување на државава кон унијата. Но, актуелната власт оставила многу недовршени задачи пред се во делот со владеењето на правото.

Погледнете го целото интервју со Андоновски.