Македонија 12. March 2019. / 11:05

Скандалозната изјава на Заев одекна и во регионот!

Скандалозната изјава на Заев одекна и во регионот!

Скандалозната изјава на премиерот Зоран Заев, дека Холокаустот е еврејска традиција, одекна во државата, но и ширум регионот.

Регионалните медиуми оваа изјава ја нарекуваат невиден гаф, па така водечкиот српски весник Информер ја објави оваа вест со наслов „Невиден гаф на Зоран Заев! Холокаустот го нарече ‘еврејска традиција’!“.

Во текстот кој може да го прочитате ТУКА, го пренесуваат и извинувањето на премиерот.

Инаку и други српски и бугарски медиуми го пренесоа гафот.

Изјавата на премиерот предизвика и бурни реакции во државата. Така граѓаните на Твитер и на Фејсбук масовно ја коментираат.

Прочитајте дел од коментарите:

Инаку погледнете ја изјавата за која премиерот подоцна на Фејсбук се извини: