Македонија 10. јули 2019. / 13:47

Шекеринска: Ако прислушкувавме како Мијалков, тогаш разговорот на Заев можеше да се спречи

Шекеринска: Ако прислушкувавме како Мијалков, тогаш разговорот на Заев можеше да се спречи

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, смета дека службите не можеле да реагираат за да се спречи разговорот на премиерот Зоран Заев со лажните Столтенберг и Порошенко. Таа вели дека државата мора да се навикне на тоа дека ќе биде цел на хибридни, кибер, но и друг тип закани пренесува А1он.мк.

Знаете кога службите би можеле да реагираат на такво нешто? Кога би го правеле тоа што го правеше Сашо Мијалков. Кога би ги прислушувале сите разговори на премиерот и да ги анализираат, вели министерката Шекеринска.

Според министерката, единствена одбрана од ваков тип напади е да се престане со користење телефони.