Македонија 11. февруари 2021. / 00:08

Одложено утрешното доаѓање на вакцините од Србија, недостасувал документот

Одложено утрешното доаѓање на вакцините од Србија, недостасувал документот

Доцна вечерва од кабинетот на српскиот претседател Александар Вучиќ информираа дека се одложува примопредавањето на вакцините од Србија за Македонија.

Од таму соопштија дека одложувањето е заради неопходна дополнителна техничка документација пренесува дописникот на МИА од Белград.
Вакцините ќе и бидат предадени на нашата земја во наредните денови, се наведува во соопштението на Службите за соработка со медиумите на претседателот на Србија.

Владината прес служба, исто така, информира дека настанот за кој се акредитираа новинари и фоторепортери за утре, се одлага за неопределено време.

Ве известуваме дека заради потребата од усогласување на техничка документација околу доставувањето на вакцините, настанот кој беше најавен за утре, 11.02.2021 година (четврток), на граничниот премин Табановце се одложува за друг датум следните денови, за што дополнително ќе информираме.