Македонија 01. октомври 2019. / 19:20

Наместо Пендаровски и Заев, на погребот на Жак Ширак испратен Едмонд Адеми

Наместо Пендаровски и Заев, на погребот на Жак Ширак испратен Едмонд Адеми

Големо потфрлање на македонската дипломатија. Додека претседателот Стево Пендаровски се запознаваше со Ерос Рамазоти, а Зоран Заев се прегрнуваше со големиот пријател Алексис Ципрас, на погребот на еден од најмоќните државници на светската политика на 20 век, поранешниот француски претседател Жак Ширак, Македонија ја претставува некојси Едмонд Адеми, пишува Република. Министер без ресор задолжен за дијаспора, Охридско Езеро, погреби…

Во чувствутелен период за државата, кога чекаме Франција да ни намигне и да даде зелено светло за почеток на преговорите со Европската унија, нашето лобирање се сведува на селфито на Адеми со поранешниот американски претседател Бил Клинтон.

Повеќе на Република.мк