Македонија 13. октомври 2020. / 19:53

Мицкоски: На протестите на ВМРО-ДПМНЕ нема можност за ширење на короната

Мицкоски: На протестите на ВМРО-ДПМНЕ нема можност за ширење на короната

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вели дека на протестите кои одржуваат во три градови ги одржуваат вечерва нема опасност за формирање на кластер и ширење на коронавирусот.

-Овие протести се оджуваат со возила и така се почитуваат мерките максимално. Ги почитуваме сите мерки донесени од Владата и од политичката комисија, мерки кои гледаме дека не даваат резултат. Сите мерки се помалку вродуваат со плод, рече Мицкоски за Канал 5 телевизија.

Мицкоски вели дека и двајцата пратеници кои се позитивни на коронавирус се заразиле со вирусот, но не биле на протестите кои ги организирала опозоцијата.

Протестите ги гледа како легитимен начин за искажувњаето на незадоволството од како што вели политиките на мафијата на власт.