Македонија 28. јануари 2021. / 13:15

Џафери ја блокира работата на албанската опозиција во Парламентот, обвини Реџепи

Џафери ја блокира работата на албанската опозиција во Парламентот, обвини Реџепи

Пратениците од Алијанса на Албанците и Алтернатива на прес-конференција во Собранието обвинија дека претседателот на законодавниот дом Талат Џафери злонамерно го ставил пратеникот Зијадин Села како петти за поставување прашања.

Тие денеска на седницата за поставување пратенички прашања застанаа пред говорницата и побараа еден час пауза незадоволни од редоследот за поставување прашања.

-Претседателот на Собранието ја игра улогата на гласноговорник на ДУИ, ја блокира албанската опозиција, и интересите на граѓаните кои ги застапуваме ние. Ние сакаме да потикнуваме одредени точки кои се проблем за граѓаните, изјави координаторот на пратеничката група Скендер Реџепи.

Реџепи вели дека имајќи предвид дека Села е претседател на партија и пратеник треба да го стави прв да поставува прашања. Тој, како координатор на пратеничка група да поставува прашање е ставен на 13 место.

-Граѓаните нема да слушнат дека поставуваме прашања за нивните проблеми, вели Реџепи.