Македонија 14. февруари 2020. / 09:58

Димитров на средба со Дендијас на маргините на Минхенска безбедносна конференција

Димитров на средба со Дендијас на маргините на Минхенска безбедносна конференција

Министрите за надворешни работи на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Дендијас, ќе остварат средба на маргините на 56. Минхенска безбедносна конференција, што се одржува од денеска до 16 февруари.

Средбата на шефовите на дипломатиите ја најавија од грчкото МНР, во рамките на разговорите што Дендијас ќе ги има со неговите колеги.

Како што соопштуваат од нашето МНР, Димитров ќе се сретне и со други министри, како и со високи претставници и учесници на Минхенската безбедносна конференција, на која се очекува да се дискутираат прашања поврзани со хибридните безбедносни предизвици, одбранбената соработка, енергетската безбедност, мултилатерализмот, меѓународната трговија, транснационалната безбедност, како и предизвиците со климатските промени и иднината на Европската Унија и НАТО.

Паралелно, предвидено е министерот Димитров да учествува на повеќе сесии во рамките на конференцијата и тоа: обраќање на панел дискусијата „Нови сојузи за зголемена издржливост во европското соседство“, на тркалезната маса „Координирање, соработка, консолидирање? Придвижување на Западен Балкан напред“, како и на дебатата во организација на Охридската група на тема „Незавршена работа? Европската Унија и Западен Балкан“.

На тркалезна маса за безбедноста на Балканот, ќе учествува и министерот за надворешни работи на Грција.

Минхенската безбедносна конференција, низ пет деценискиот период од своето постоење се етаблира како светски водечки форум за меѓународна безбедносна политика, обединувајќи ги политичките елити и претставниците на академската заедница и на еминентни невладини организации на едно место, каде ќе разговараат за најактуелните безбедносни и политички теми.