Македонија 08. ноември 2020. / 14:01

Арсовски: „Домат“ дипломатијата и „Кај си љубави те поздрави Зоки” не може да не однесат во ЕУ

Арсовски: „Домат“ дипломатијата и „Кај си љубави те поздрави Зоки” не може да не однесат во ЕУ

Зоран Заев, Никола Димитров, Радмила Шеќеринска, Стево Пендаровски се луѓето кои го излажаа и изманипулираа целиот македонски народ.

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски денеска на прес-конференција јавно ги праша Заев, Пендаровски и Димитров што прифатиле во Берлин на штета на македонскиот народ?

-„Домат“ дипломатијата и „Кај си љубави те поздрави Зоки” дипломатијата не може да не однесат како држава во ЕУ. Пазарџиското однесување на Заев, каде што ветува, а не исполнува не е и не може да биде начинот и патот на станување земја членка на Република Македонија во ЕУ, рече Арсовски.

Тој потенцираше дека сите политички субјекти и најважно граѓаните, за преговорите со источниот сосед дознаваат од бугарските медиуми и бугарските политичари кои што гордо можат да се пофалат со се она кои што им го ветил Зоран Заев.

-Она што може да се сретне и чуе низ бугарските медиуми и политички чинители е дека постоеле три услови, а тоа се јазикот, името на државата и добрососедските односи, односно ова се услови кои директно удираат врз идентитетот, државноста и постоењето. Никој не ги споменува историјата и хероите, и тука сакаме да прашаме дали тоа значи дека Заев, Пендаровски и Димитров и останатите прифатиле се што источниот сосед побарал во однос на историјата и историските личности, односно македонски херои? Дали ова значи дека Заев се откажал и од Гоце и од сите останати историски ликови и случувања во минатото, врз кои што почива македонската држава и македонскиот идентитет?, праша Арсовски.

Рече дека еднаш мора да кажат Заев, Пендаровски, Димитров и Османи што прифатиле на преговорите во Берлин и зошто го кријат тоа што го прифатиле односно го ветиле од македонската јавност?

-Јасно е, изборот е едноставен, Заев премиер, асимилација и интеграција или дезинтеграција и негација. Решението е оставка веднаш и експертска влада за национален спас, во која никогаш повеќе нема шарлатани да ни ја водат надворешната политика, потенцираше тој.