Магазин 06. јануари 2019. / 09:40

Возачи – еве каква е состојбата на патиштата

Возачи – еве каква е состојбата на патиштата

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози, наместа со остатоци од кашест снег на коловозот, по интервенција на екипите на ЈП Македонија Пат.

Слаб снег провејува во Крива Паланка, Страцин, Павлешенци, Штип, Сарамзалино, Маврово и на Попова Шапка кој во моментов не се задржува на коловозот, соопшти АМСМ.

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги задржувања за влез и излез од државата.

Се апелира на внимателно возење и прилагодување на брзината спрема условите на патот.