Магазин 09. август 2020. / 20:30

(ВИДЕО) Во Турција направена велосипедска патека долга 26 километри

(ВИДЕО) Во Турција направена велосипедска патека долга 26 километри

Новата велосипедска патека од 26 километри во јужна Турција е подготвена да привлече национални и меѓународни настани и да го зајакне природата и морскиот туризам во регионот.

Велосипедскиот пат, што ги поврзува Самандаг и Арсуз, две окрузи во најјужната турска провинција Хатај, сечеше со лента минатиот месец и привлекува интерес за неговата природна околина бидејќи се наоѓа по должината на брегот на Средоземното море.

Покрај привлекувањето туристи во регионот, циклусната рута се очекува да биде домаќин на национални и меѓународни велосипедски настани.

„Ние ја изградивме најдолгата непрекината патека за велосипеди во светот на патот Самандаг – Арзуз“, рече Рахми Доган, гувернер на Хатај, за Агенцијата Анадолу.

„Овој пат е едно непрекинато патување од 32 км“, рече тој.

Изнајмување велосипед

Доган рече дека добиле голема побарувачка на социјалните медиуми да постават систем за изнајмување велосипеди.

Турската зелена полумесечина се очекува да донира 50 велосипеди за воспоставување на системот, додаде тој. Опишувајќи ја трасата како „една од најубавите локации“ во регионот, Доган рече дека тоа го исполни 60-годишниот сон за Хатај. Тој се заблагодари на турскиот претседател и Министерството за внатрешни работи за нивната поддршка, бидејќи буџетот за изградба на патот потекнува од министерството.

„Најголемата карактеристика на патот е тоа што е покрај море“, рече тој.

„Тука луѓето ќе уживаат во велосипедизам меѓу морето и планините“.

U Turskoj danas otvorena najduza neprekidna biciklisticka staza na svijetu.

Gepostet von Senad Topcagic am Donnerstag, 6. August 2020