Магазин 09. август 2020. / 22:00

(ВИДЕО) Симбол на сексипилот: Ова е последното видео на Мерилин Монро

(ВИДЕО) Симбол на сексипилот: Ова е последното видео на Мерилин Монро

Последнaта снимка на  Мерилин Монро е направена  на само неколку дена пред нејзината смрт. Ова видео било целосно приватно, но случајно станало јавно. Снимено е на крајот на јули  1962 година, а на него  се гледа како  актерката позира на плажа.

Направено е од случајни минувачи кои присуствувале на фотосесијата.  Фотографот подоцна раскачувал дека забележал дека актерката „ја мачи нешто“.  Нејзиното расположение се разликувало  од хистерична смеа до неразумни солзи и била расеана.

Мерилин Монро беше пронајдена мртва на 5 август 1962 година, во нејзиниот стан во раните утрински часови од нејзиниот психијатар Ралф Гринсон.

Веста за смртта стана главна страница на сите весници во тоа време. Стапката на самоубиства во Лос Анџелес се зголеми двојно по смртта на актерката, а весниците секој ден примаа десетици повици и писма со кои се бара од читателите да дознаат што се случило со славната актерка и пејачка.

Само нејзините најблиски присуствуваа на погребот на најпознатата русокоса од тоа време, додека стотици љубопитни  набудувачи беа собрани околу гробиштата.

Мерилин, од една страна, беше секс симбол, модна икона и една од најпознатите звезди во Холивуд.

Од друга страна, таа беше позната по нејзиниот турбулентен приватен живот, трагично детство и ексцентрично  однесување.