Магазин 06. мај 2020. / 16:50

Бундеслигата ќе продолжи во втората половина на мај

Бундеслигата ќе продолжи во втората половина на мај

Бундеслигата, највисокото натпреварување во германскиот клупски фудбал, ќе продолжи во втората половина на мај, станувајќи првата голема фудбалска лига што повторно ќе се врати откако започна пандемијата на корона вирус, објави денеска германската фудбалска лига (ДФЛ).

Најраниот можен датум за враќање е 15 мај, додека ДФЛ размислува и за 22 мај за повторно отворање на натпреварите. Сите натпревари ќе се одржат зад затворени врати бидејќи Германија забрани масовни собири до 31 август.

Лигата е посветена да ја заврши сезоната до 30 јуни со преостанатите девет кола од натпреварите.