Хроника 04. јуни 2020. / 14:07

Скопјанец ширел расизам и ксенофобија на Фејсбук, доби кривична пријава

Скопјанец ширел расизам и ксенофобија на Фејсбук, доби кривична пријава

Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика при Министерството за внатрешни работи поднесе кривична пријава против 30-годишен скопјанец, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело ширење расистички и ксенофобичен материјал по пат на компјутерски систем, казниво по член 394-г од Кривичниот законик.

Пријавениот на 28.05.2020 на социјалната мрежа Фејсбук објавил текст кој содржел говор на омраза.