Хроника 01. февруари 2021. / 11:44

Казнети 164 возачи во Скопје за едно деноноќие

Казнети 164 возачи во Скопје за едно деноноќие

Министерството за внатрешни работи информира дека во текот на вчерашниот ден само на територијата на град Скопје биле изречени 164 мерки.

Од изречените казни, 24 биле за возење без возачка дозвола, 28 санкции за непочитување на брзината на движење, седум за управување под дејство на алкохол, 10 мерки за нерегистрирани и технички неисправни возила, две за поминување на затворен семафор (црвено светло), три мерки за користење на мобилен телефон, пет за некористење на сигурносен појас и 24 за непрописно паркирање.

-Засилените сообраќајни контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот, велат од МВР.