Економија 08. март 2021. / 17:24

Заев: Нашата намера е да партиципираме со 10 отсто во гасниот терминал Александрополис вреден околу 400 милиони евра

Заев: Нашата намера е да партиципираме со 10 отсто во гасниот терминал Александрополис вреден околу 400 милиони евра

Преку договорот од Преспа остваривме соработка со Грција во енергетиката со што стануваме земја којашто предничи во регионот по инвестиции во зелена енергија, напиша на неговиот ФБ профил премиерот Зоран Заев.

– Нашата намера е да партиципираме со 10 проценти во гасниот терминал Александрополис којшто е вреден околу 400 милиони евра, со 25 проценти во гасната централа којашто е веднаш до гасниот терминал со капацитет од 630 до 830 MW, вредна преку 400 милиони евра, објави Заев на фејсбук.

Посочува дека се отворени можности за унапредување на економските односи со Грција и во други области. Тоа се, подвлекува, перспективи за нови работни места, високи плати и секако раст на трговијата меѓу Македонија и Грција.

Преку договорот од Преспа остваривме соработка со Грција во енергетиката со што стануваме земја којашто предничи во…

Posted by Zoran Zaev on Monday, March 8, 2021