Живот 22. декември 2018. / 09:42

Внимателно возење: Поради магла намалена е видливоста на патиштата

Внимателно возење: Поради магла намалена е видливоста на патиштата

Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози, освен на осојничавите места, каде коловозите се влажни.

Намалена видливост од 30 до 50 метри поради магла има на патниот правец Тетово – Гостивар, а од 10 до 20 метри на патниот правец Скопје – Тетово.

Видливоста е намалена од 50 до100 метри и на патните правци Скопје – Куманово, Куманово – Св. Николе, Неготино – Демир Капија, Велес – Штип и Велес – Катланово, соопшти АМСМ.

Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози, освен на осојничавите места, каде коловозите се влажни.

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги задржувања за влез и излез од државата.