Македонија 15. февруари 2021. / 08:56

Голомразица на патиштата, забрана за камиони на повеќе патни правци

Голомразица на патиштата, забрана за камиони на повеќе патни правци

Поради остатоци од снег на коловозот, забрани за тешки товарни возила има на следниве патни правци: Прилеп – Кавадарци преку планинскиот премин Плетвар. Тетово – Попова Шапка има забрана за сообраќај за тешки товарни возила и автобуси. Битола – Ресен преку планинскиот премин Ѓавато.Крива Паланка – граничен премин Деве Баир.крак Маврово – Дебар има забрана за сообраќај на тешки товарни возила со приколка.Од Дебар кон Струга. Во спротивниот правец од Струга кон Дебар нема забрана за тешки товарни возила.

На патниот правец Р2248 помеѓу с. Ранковце и с. Герман има забрана за сите видови моторни возила.

Сообраќајот на државните патишта се одвива отежнато и во зимски услови по влажни коловози, наместа со остатоци од кашест снег на коловозот. Поради ниските утрински температури, има и појава на голомразица.

АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.