Свет 19. јуни 2018. / 16:01

Жестоко обезбедување во Пекинг поради мистериозен патник

Жестоко обезбедување во Пекинг поради мистериозен патник

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун наводно декаска допатувал во двнодневна посета во Кина, како што се претпоставува, на средба со кинескиот државен врв за да се разговара за следните чекори по минатонеделниот самит со американскиот претседател Доналд Трамп.

На аеродромот во Пекинг има голем број припадници на полицијата и воената полиција, кои спречуваат новинарите да снимаат.

Агенцијата Ројтерс истакнува дека ова трет пат годинава Ким да ја посети Кина.

Како што е наведено, затворени се и хотелите во кои Ким досега престојувал.

Засега ниту Кина ниту Северна Кореја официјално не ја потврдиле оваа посета