Свет 10. октомври 2020. / 09:30

Запленета дрога вредна 8,5 милиони американски долари во Мексико

Запленета дрога вредна 8,5 милиони американски долари во Мексико

Мексиканската Национална гарада соопшти дека вчера запленила 684 литри течен метамфетамин во сојузната држава Сонора.

Дрогата е пронајдена во 720 пластични шишиња означенакако суплементи за растенија. Вредноста на откриениот течен метамфетамин се проценува на околу 8,5 милиони американски долари.

Исто така, Гардата уништила речиси 30 тони марихуана на плантажа во пограничното подрачје.