Свет 08. декември 2019. / 09:52

Во пожар во фабрика во Њу Делхи загинаа 43 работници

Во пожар во фабрика во Њу Делхи загинаа 43 работници

Најмалку 43 луѓе загинале во пожар во шесткатна фабрика во Њу Делхи, кој избил додека работниците спиеле, соопштија владини претставници.

Според наводите на локалните медиуми, фабриката произведувала чанти и голем дел суров материјал се наоѓал во магицините во објектот, каде што пожарот брзо се проширил.

Спасени се повеќе од 50 луѓе, а повредените се пренесени во четири болници, соопшти противпожарната служба во индискиот град, додавајќи дека речиси 30 пожарникарни возила се испратени на местото на несреќата.

Засега не е позната причината за пожарот.