Свет 20. февруари 2020. / 14:42

(ВИДЕО) Воз излета од шините кај Мелбурн, две лица загинаа

(ВИДЕО) Воз излета од шините кај Мелбурн, две лица загинаа

Две лица загинаа, а неколку се повредени откако патнички воз излета од шините кај Мелбурн, соопшти австралиската полиција.

Несреќата се случила синоќа, на околу 50 километри од Мелбурн.

Возот, во кој се наоѓале околу 160 патници, патувал од Сиднеј за Мелбурн.

Весникот „Ејџ“, повикувајќи се на Службата за итна помош, пишува дека пет лица се префрлени во болница, а неколку се полесно повредени.