Свет 25. декември 2018. / 13:27

(Видео) Тажен Божик во Индонезија, се слушаат молитви

(Видео) Тажен Божик во Индонезија, се слушаат молитви

Наместо божикни прослави, традиционално исполнети со смеа и весела музика, оваа година во Индонезија се слушнаа само молитви за жртвите од цунамито, пренесуваат тамошните медиуми.

Билансот на жртви постојано се зголемува. До сега 420 лица загинаа, а 128 се водат за исчезнати. Повеќе од 1 400 луѓе се повредени, а неколку илјади останаа без своите домови, пренесе АП. На улиците може да се забележат само остатоци и рушевини од домовите на илјадници луѓе.

Вулканот Анак Кракатау во Индонезија и понатаму е активен, а за жителите на околното подрачје издадено е предупредување за ново цунами.

„Препораката од Агенцијата за метеорологија, климатологија и геофизика гласи луѓето да стојат настрана од плажите некое време“, рече портпаролот на агенцијата.

„Ројтерс“ јави дека речиси 12 000 лица од крајбрежните подрачја се присилно евакуирани.

Според АП, црковните водачи ги нарекле христијаните низ Индонезија, најголемите муслимански земји, да се молат за жртвите од цунами.  Цунамито ги погоди плажите помеѓу островите Јава и Суматра, откако беше покренато подводно свлечиште предизвикано од ерупција на вулкан.