Свет 26. мај 2019. / 14:16

(ВИДЕО) Конгресменка левичарка од САД тврди дека карфиолот е расистичко растение!

(ВИДЕО) Конгресменка левичарка од САД тврди дека карфиолот е расистичко растение!

Шокантно тврдење на екстремно левичарската конгресменката од САД, Александра Окасио Кортез на социјалната мрежа Инстаграм.

Кортез тврди дека во Америка треба да се забрани растението Карфиол, затоа што било расистичко растение на белите колонијалисти.

Оваа конгресменка е помеѓу најпопуларните во САД од редовите на Демократската Партија.

Со неа се пошегува водечкиот новинар на ТВ Фокс, Такер Карлсон.