Свет 08. август 2020. / 22:30

(ВИДЕО) Илјадници граѓани протестираа во Бејрут, полицијата фрли солзавец

(ВИДЕО) Илјадници граѓани протестираа во Бејрут, полицијата фрли солзавец

Во Бејрут владее хаос на улиците поради протестите кои беа предизвикани како резултат на експлозијата што уби над 150 лица. Илјадници граѓани протестираат против владините реакции за катастрофата што го снајде главниот либански град.

Полицијата почна да ја растерува толпата со солзавец, бидејќи демонстрантите се обиделе да се пробијат низ ограда за да стигнат до зградата на Парламентот.

Околу 5 000 луѓе се собраа на Плоштадот во центарот на градот, од кои некои фрлале со камења.