Свет 02. февруари 2021. / 23:20

Вакцината на „АстраЗенека“ во Полска ќе се дава на лица од 18 до 60 години возраст

Вакцината на „АстраЗенека“ во Полска ќе се дава на лица од 18 до 60 години возраст

Полска со вакцината на „АстраЗенека“ против Ковид-19 ќе ги вакцинира само лицата на возраст од 18 до 60 години, изјави денеска советникот на полскиот премиер задолжен за вакцинацијата, Михал Дворчик, врз основа на препораките на медицинскиот совет во земјата.

Европската агенција за лекови (ЕМА) ја препорача вакцината на „АстраЗенека“ против Ковид-19 за употреба во ЕУ само кај лица постари од 18 години, но, исто така, и наведе дека се уште нема доволно резултати за ефикасноста на вакцината кај луѓето постари од 55 години , пренесуваат британските медиуми.

Германскиот комитет за вакцини во четвртокот препорача вакцината на „АстраЗенека“ да им се дава само на лицата од 18 до 64 години возраст, а истата препорака во неделата ја дадоа и медицинските експерти во Австрија.