Свет 05. октомври 2020. / 20:15

Утре штрајк на вработените во јавниот транспорт во четири германски покраини

Утре штрајк на вработените во јавниот транспорт во четири германски покраини

Вработените во јавниот превоз во четири германски покраини за утре најавија штрајк, предупреди денеска германското МВР.

Штрајк е најавен во покраините Хесен, Северна Рајна-Вестфалија, Сар и Рајнска област-Пфалц.

Се очекува штрајковите да засегнат стотици илјади патници, особено во поголемите градови – Франкфурт на Мајна, Дизелдорф, Келн, Мајнц.