Свет 09. март 2021. / 16:20

Убиениот француски професор Самуел Пати бил жртва на детска лага

Убиениот француски професор Самуел Пати бил жртва на детска лага

Ученичка од училиште во Франција призна дека лажела и ширела лажни информации за учителот Самуел Пати, кој беше убиен минатата година во Париз.

Во октомври напаѓачот го обезглави Пати, откако им покажа на студентите цртеж на пророкот Мухамед. Неговиот атентат ја шокираше Франција и доведе до масовно изразување поддршка на митинзите низ целата земја.

Девојчето, чија жалба предизвика кампања на Интернет против Пати, сега призна дека во тоа време не била на час.

Тринаесетгодишното девојче првично му рекла на својот татко дека Пати ги замолила студентите муслимани да ја напуштат училницата, додека тој на другите деца им покажувал цртежи на час за слобода на говор и богохулство.

-Лажеше затоа што се чувствуваше заробена поради нејзините соученици кои ја замолија да биде нивен портпарол, изјави за АФП нејзиниот адвокат Мбеко Табула.

Таткото на девојчето поднел жалба против наставникот и започнал онлајн кампања за омраза поради овој инцидент. Обвинителството рече дека постои директна каузална врска помеѓу кампањата за поттикнување на Интернет против Пати и неговото убиство.

Сторителот, 19-годишниот Абдулах Анзоров, беше убиен во судир со полицијата веднаш по нападот.

Девојчето е обвинето за клевета, додека нејзиниот татко и исламистички свештеник се соочуваат со обвиненија за соучество во убиството. Претседателот Емануел Макрон подоцна го украси семејството на наставникот со највисоко признание за Легијата на честа.

Сликата на пророкот Мухамед се смета за табу во исламот и е многу навредлива за муслиманите. Ова издание е особено чувствително во Франција откако сатиричниот магазин „Шарли Ебдо“ објави цртежи и карикатури на пророкот Мухамед.