Свет 20. октомври 2019. / 10:33

Турција сака сириските сили да ги напуштат граничните области за да може да врати два милиони бегалци

Турција сака сириските сили да ги напуштат граничните области за да може да врати два милиони бегалци

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган сака сириските владини сили да се повлечат надвор од областите близу турската граница за да може Анкара да врати околу два милиони бегалци.

Ибрахим Калин, портпаролот на турскиот претседател изјави дека барањето ќе биде на врвот на разговорите на Ердоган следната недела со сојузникот на Сирија, рускиот претседател Владимир Путин.

Калин додаде дека Ердоган за тоа ќе разговара во вторник со рускиот претседател Владимир Путин во Сочи.

Сириските сили навлегоа во одредени делови во близина со границата со Турција, во согласност со курдските сили, врз кои Анкара покрена офанзива. Тоа ги наруши плановите на Турција за создавање на „безбедна зона“ јужно од својата граница со Сирија, каде би можела да ги испрати сириските бегалци кои сега живеат во Турција. Таа територија претходно ја напуштија американските војници.

Калин посочи дека бегалците не сакаат да се вратат во делови на Сирија, што се „под контрола на режимот“.

– Ова е една од темите за кои ќе дискутираме со Русите, бидејќи ние нема да ги присилуваме бегалците да одат таму каде не сакаат. Сакаме да им создадеме поволни услови за враќање, услови во кои ќе се чувствуваат безбедно, истакна Калин.