Свет 03. јуни 2020. / 20:45

Трамп: Здравиот разум налага Путин да биде повикан на Самитот на Г7

Трамп: Здравиот разум налага Путин да биде повикан на Самитот на Г7

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека здравиот разум налага дека рускиот претседател Владимир Путин треба да биде поканет на Самитот на Групата седум индустриски најразвиени земји (Г7).

Трамп смета дека би било полесно да се решат многу светски прашања доколку Путин биде на состанокот.

Многу работи за кои зборуваме се однесуваат на Путин. Нека биде тој таму, за да се заврши работата – изјави Трамп во интервју за „Фокс њуз“.