Свет 04. декември 2020. / 00:26

Трамп тврди дека претседателските избори биле полни со измами

Трамп тврди дека претседателските избори биле полни со измами

Порано имавме ден на избори. Сега имаме изборни денови, недели и месеци. Во тој неверојатен период се случија многу лоши работи. Американскиот претседател Доналд Трамп го изјави ова во видео порака преку „Твитер“ и „Фејсбук“, а тој го нарече сето ова „веројатно најважниот говор“. Тој тврди дека претседателските избори биле полни со измами.

Актуелниот шеф на Белата куќа изјави дека неговиот демократски кандидат Џо Бајден не може да биде претседател, затоа што е убеден дека стотиците илјади гласови кои со денови пристигнувале по пошта, лажно го свртеле резултатот во корист на неговиот ривал во шест клучни земји.

Измамата со гласањето по пошта е последниот чин на нивните четиригодишни напори да го свртат резултатот од изборите во 2016 година. Беше како да живеам во пекол – Трамп го оцени својот четиригодишен мандат во Белата куќа.

Иако го одобри процесот на транзиција, Трамп не ја признава победата на Бајден. Тој е решен, вели тој, да го заштити американскиот изборен систем, за кој тврди дека сега е „под координирана опсада“. Наводите на Трамп, Твитер ги обележа како дискутабилни, додека Фејсбук напиша дека „Бајден е проектираниот победник на изборите“.

Говорот на Трамп од дипломатската просторија на Белата куќа следеше ден по проценката на државниот обвинител Вилијам Бар, дека досега не се забележани измами што би укажале на поинаков исход на претседателските избори. Водечките американски медиуми, кои постојано се против Трамп, наведуваат дека Бајден ќе добие доволно изборни гласови овој месец за да го победи Трамп и да стане нов претседател.

Судските процеси иницирани од правниот тим на Трамп во неколку американски држави досега не дадоа резултати. Додека тој тврди дека илјадници негови гласови завршиле на „сметката“ на Бајден, Трамп навести дека изборните резултати „веројатно“ нема да завршат пред Врховниот суд.

Сега, вели Трамп, неговите напори се насочени кон тоа Американците да веруваат во идните изборни резултати. Во исто време, тој најави дека повторно ќе се кандидира за претседател на САД на изборите во 2024 година. Тогаш тој ќе биде на иста возраст како Бајден денес.