Свет 14. јануари 2021. / 14:53

Трамп: САД се сведок на невиден напад врз слободата на говорот

Трамп: САД се сведок на невиден напад врз слободата на говорот

САД се сведок на невиден напад врз слободата на говорот, рече американскиот претседател во заминување, Доналд Трамп, во видео-обраќањето.

„Сакам да кажам неколку збора за невидениот напад врз слободата на говорот што го видовме последните денови. Овие се напнати и тешки времиња. Напорите за цензурирање и ставање на црната листа на нашите сограѓани се погрешни и опасни. Она што сега е потребно е да се слушаме едни со други, а не да се замолчуваме. Сите можеме со своите активности да избереме да се издигнеме над гневот и да најдеме заеднички јазик и заедничка цел. Мора да се фокусираме на унапредување на интересите на целата нација, доставување на вакцините, пораз на пандемијата, обнова на економијата, заштита на нашата национална безбедност и почитување на владеењето на правото“, рече тој.

Обраќањето следеше откако Претставничкиот дом со 232 наспроти 197 изгласа импичмент на Трамп.

Претставничкиот дом, контролиран од демократите, во понеделникот воведе член за импичмент во нов обид за симнување од власт на претседателот Трамп во последните денови од неговиот мандат, обвинувајќи го за поттикнување на бунтво врска со минатонеделните немири во американскиот Капитол од страна на поддржувачите на Трамп.

Покрај иницијативата за импичмент, Претставничкиот дом изврши притисок и врз потпретседателот Мајк Пенс да се повика на 25. амандман за смена на Трамп од функцијата пред истекот на неговиот мандат на 20 јануари. Пенс го отфрли ултиматумот.