Свет 03. јануари 2021. / 19:05

Трамп ќе присуствува на митингот во Вашингтон на 6 јануари

Трамп ќе присуствува на митингот во Вашингтон на 6 јануари

Претседателот на Соединетите држави, Доналд Трамп, во неделата потврди дека ќе присуствува на митингот протестирајќи против резултатите од претседателските избори на 6 јануари во Вашингтон.

Во објава на Твитер, Трамп го опиша денот како „историски“.

Истовремено, Конгресот ќе се состане на Капитол Хил за да ги потврди гласовите на Изборниот колеџ и се очекува официјално да го прогласи за победник на изборот противкандидатот на Трамп, демократот Џо Бајден.