Свет 12. јануари 2021. / 09:34

Трамп одобри вонредна состојба во Вашингтон за инаугурација на Бајден

Трамп одобри вонредна состојба во Вашингтон за инаугурација на Бајден

Американскиот претседател во заминување, Доналд Трамп, одобри прогласување вонредна состојба во главниот град Вашингтон, соопшти Белата куќа, откако американски безбедносни претставници предупредија на можни немири во пресрет на инаугурацијата на новоизбраниот претседател Џо Бајден.

Трамп со уредба го одобри продолжувањето на федералната поддршка на Вашингтон до 24 јануари, за да може да се одговори на вонредните ситуации.

-На овој начин, Сојузната агенција за управување со вонредни состојби може да „идентификува, мобилизира и обезбеди опрема и ресурси потребни за справување со последиците од вонредната состојба, се наведува во одлуката на Трамп.

Оваа одлука следи откако на 6 јануари приврзаниците на Трамп упаднаа во Конгресот на САД поради неговите лажни тврдења дека изборите му биле украдени. Во насилствата тој ден загинаа пет лица.

Федералното биро за истраги (ФБИ) вчера предупреди на можни вооружени протести во сите 50 држави и главниот град на САД за време на инаугурацијата на Бајден, што ќе се оддржи на 20 јануари.

Градоначалничката на Вашингтон, Мјуриел Броузер, викендов преку писмо побара поголема безбедност за инаугурацијата поради „хаосот, повредите и смртта“ во Капитол на 6 јануари.

Броузер од Министерството за домашна безбедност побара да ја продолжи вонредната состојба во градот за да им овозможи на федералните и локалните агенции подобро да се подготват за инаугурацијата и од ФБИ побара дневни разузнавачки извештаи и извештаи за сите закани од 11 до 24 јануари.